فرهنگ Collocations انگلیسی به فارسی (یا فرهنگ كلمات همنشین):

‌یکی از موارد مهم در فراگیری واژگان انگلیسی، یادگیری Collocationها است. Collocationها از مجموع دو یا چند واژه تشكیل می‌شوند كه معمولاً در گفتار یا نوشتار كنار هم می‌آیند و به ‌معنای خاصی دلالت می‌كنند. این كلمات و تركیبات بیشتر توسط كسانی كه زبان مادری آنها انگلیسی است استفاده می‌شوند (Native Speakers).
Collocation‌ها معمولاً در نگاه اول از نظر غیرانگلیسی‌زبانها غیرطبیعی و حتی نادرست به‌نظر می‌رسند. به‌عنوان مثال: انگلیسی‌زبانها به «چای پررنگ»،strong tea می‌گویند و نهpowerful tea یا colorful tea ، یا به «رایانه پرقدرت»، powerful computer می‌گویند نهstrong computer و یا برای گفتن عبارت «كوه بلند»، از high mountain استفاده می¬کنند و نه tall mountain و به «درخت بلند»، نیز tall tree گفته می¬شود نه high tree، این نکته ممكن است از نظر فارسی‌زبانها عجیب به‌نظر برسد اما این موارد دقیقاً همان روشی است كه یك انگلیسی زبان (Native) از آن استفاده می‌كند.
در جمله (اقتصاد دنیا یك اقتصاد بیمار است) كاربر قصد دارد به كالوكیشن صحیح كلمه (اقتصاد بیمار) و معادل دقیق آن دست پیدا كند، به نظر شما كدامیك از معانی انگلیسی كلمه «بیمار» را می‌توان در كنار Economy قرار داد؟! (sick, ill, patient, disease). برای یافتن این كالوكیشن، كافی است در دیكشنری Collocation انگلیسی به فارسی، واژه «Economy» را جستجو نماید، برای این كلمه 36 كالوكیشن وجود دارد كه برخی از آنها را در زیر مشاهده می‌كنید:

هدف از به‌كار بردن Collocationها:
- كسب مهارت قابل توجه در Speaking و Writing
- تقویت واژگان(Vocabulary)
- برقراری ارتباط بهتر و دقیق‌تر با انگلیسی‌زبانها
- انتقال صحیح‌تر و دقیق‌تر نظرات
- كمك به ذهن در یادآوری راحت‌تر كلمات در قالب جمله یا عبارت

دیكشنری Collocation‌ها یا کلمات همنشین گنجینه‌ای از عبارات كلیدی موجود در گفتار و نوشتار انگلیسی‌زبانها می‌باشد كه در مكالمه و مكاتبات نقش به‌سزایی دارند.
Collocation‌ های موجود در این دیكشنری از میان مجموعه‌ای از جملات به‌‌كار رفته در متون دیكشنری آكسفورد، برگزیده و ترجمه شده است و كاربران در هر سطحی از زبان انگلیسی می‌توانند از این دیكشنری استفاده كنند.
برای یافتن یك Collocation‌مناسب كافی است یكی از بخشهای معنایی مورد نظر خود را به انگلیسی و در دیكشنری انگلیسی به فارسی Collocation وارد كنید، سپس تركیبات، عبارات و Collocation‌های مختلف آن را كه در اثر همجواری با كلمات دیگر ساخته می‌شوند مشاهده خواهید کرد.

مثالی دیگر:
برای یافتن یک Collocation‌مانند «بازار بورس » و یا «بورس تحصیلی»، معادل كلمه «بورس» به انگلیسی كه stock است را در دیكشنری انگلیسی به فارسی collocation‌وارد نمایید بلافاصله انواع Collocation‌هایی كه با این كلمه ساخته شده‌اند نمایش داده خواهد شد و سپس به ترتیب حروف الفبا قادر خواهید بود به سرعت به واژه مورد نظر خود دست پیدا كنید.

نکات کلیدی:
1- برای یافتن کلماتی که به‌سادگی قابل جستجو نمی‌باشند از آیکون (حروف) استفاده کنید. به‌عنوان مثال در عبارت ten-roomed کافیست یکی از کلمه‌های به‌کاررفته در آن، مثلاً کلمۀroom را تایپ کنید و سپس روی آیکون (حروف) كلیك كنید. تمامی کلماتی که واژۀ مورد نظر در آنها وجود دارد بلافاصله نمایش داده می‌شود.
2- آیکونAA : این آیكون در صفحه فهرست برای تغییر اندازه فونت به¬كار می¬رود. همچنین در اپلیكیشن اطلس همراه، با حركت 2 انگشت روی صفحه نمایش و باز و بسته كردن انگشتان نیز می‌‌توانید اندازه حروف و نوشته¬ها را بزرگ و كوچك كنید.
3. آیكون FA / EN : رجوع به یكی از دو فرهنگ کلمات همنشین انگلیسی به فارسی یا فارسی به انگلیسی را انجام می‌دهد.